Vad är församlingens viktigaste uppgift?

Denna morgon postade jag följande på facebook:
Sitter och funderar och ber över detta med församlingsutveckling, simple church, lärjungaskap, gamla församlingar, nya församlingar, strukturer och så vidare…
Kan det vara så att det snarare handlar om församlingens mål, mening och funktion snarare än formen för församlingen?
Att församlingens framgång handlar om något annat än att lyckas se ut på ett visst sätt?
Min fråga till dig är: Vad tycker DU är en församlings viktigaste uppgift och varför?

Anledningen till att jag frågar är att jag ”bollar” med flera olika modeller just nu…

Mitt arbete är i en mycket traditionell Missionsförsamling, där verksamhet är kärnan och där den bedrivs utan ett klart formulerat mål. Det finns en genuin kärlek till medmänniskor i detta sammanhang och det finns många möjligheter att öppna dörrar till samtal som andra modeller av församlingar inte har. Inte KAN ha helt enkelt.

Samtidigt så har jag börjat få upp ögonen för det som kallas ”Simple Church” eller ”Organic Church” och den modell som innebär små. Organiska, församlingar med ett starkt fokus på lekmannaskap och decentralisering. Att fostra kristna till att bli lärjungar är det centrala i denna rörelse, lärjungar som gör lärjungar som gör lärjungar och så vidare…

Jag finns alltså i båda dessa världar och älskar dem båda för just det de står för. MEN förutom att jag ser stora möjligheter i de båda modellerna så ser jag också att de till viss del är inkompatibla.

Igår kväll skrev jag till min fru:

[onsdagen den 19:e mars 2014 19:40] You: Sitter och läser församlingsutveckling…

Det finns många goda möjligheter att vända nedåtgående trender i en traditionell församlingsstruktur. Så är det.

Men det finns en gnagande känsla av att så länge vi inte vågar ifrågasätta själva formen att vara församling på så kommer problemen komma tillbaks förr eller senare. Det går i cykler helt enkelt och varje tid har hittat sin väg ut ur nedgången.

Jag ser en del av problemet i administrativa strukturer. De avgränsar och hjälper men tillåter inte okontrollerad tillväxt.

Dess motsats, en helt decentraliserad kyrka, saknar enligt de historiska exemplen uthållighet. Alternativt så omformas dessa rörelser till ovan nämnda administrativa strukturer.

De båda går aldrig att helt sammanfoga men båda behöver varandra för att överleva.

En kyrka som tas över av den administrativa strukturen kommer tappa sin livsnerv och innerligheten, allvaret i evangeliet, som inte finns i strukturerna. Evangeliets och Guds Rikes totala brist på hänsyn till vad som är praktiskt möjligt kvävs av detta.

Men tills Jesus kommer tillbaks så kommer dessa strukturer vara oundvikliga i just praktisk betydelse.

Vad är lösningen?
Jag tror inte att det finns en standardlösning utan snarare att man behöver de administrativa strukturerna för uthålligheten men att dessa ständigt behöver befinna sig i reformationen, en strävan mot ett ursprungligare sätt att leva evangeliet!

Vad menar jag?
Jo, att föreningen/nätverket ”församlig X” inte ÄR församlingen, församlingens kärna definieras av något annat än hur man är organiserad…

Vad?
Ja, jag anar något och återkommer med detn, men jag vill upprepa frågan jag ställde på Facebook: Vad tycker DU är en församlings viktigaste uppgift och varför?

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

3 kommentarer till Vad är församlingens viktigaste uppgift?

  1. Ping: Hur tycker du att en frisk församling ska se ut? |

  2. Ping: Vad ska en frisk församling göra? |

  3. Ping: Vad är församlingens viktigaste uppgift? (igen) |

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s